HAKKIMIZDA

Türkiye’nin erken aşama teknoloji girişimleri alanında yatırım yapan ilk şirketi olarak;

Teknoloji şirketlerine sermaye yatırımları yapmanın yanı sıra, girişim sermayesi yatırımlarının inovasyon ve ihracat üzerindeki olumlu etkisini göstererek ekosistemi yeni oyunculara hazırlama rolünü üstleniyoruz.

 

Teknoloji Yatırım olarak bugün;

Kuruluş misyonumuzun çerçevesini genişleterek, erken aşama ve büyüme finansmanına yönelik sunduğumuz yenilikçi finansman araçlarıyla ekosistemdeki farklı ihtiyaç noktalarına çözümler sunmayı amaçlıyoruz.

Tarihçe

2005 yılında Türkiye’de erken aşama teknoloji girişimleri alanında yatırım yapmak üzere, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) iştiraki olarak kurulduk. Teknoloji Yatırım olarak günümüze kadar TTGV’nin erken aşama yatırım faaliyetlerini yürüttük. Açık uçlu (evergreen) olarak kurgulanan Teknoloji Yatırım 1.0 Fonu kapsamında, ikisi hala portföyümüzde bulunan altı teknoloji firmasına yatırım gerçekleştirdik. Teknoloji Yatırım 1.0 Fonu’nun performans çarpanı, halen portföyde yer alan yatırımların güncel değerlemesi dikkate alındığında; TTGV’nin fona aktardığı sermaye ve güncel net varlık değeri göz önünde bulundurulduğunda x1,2; yatırımlara aktarılan sermaye ve borcun geri dönüşü baz alındığında ise x1,6'dır.

Bu yatırımlarla girişim sermayesi alanında ilk başarı öykülerini oluşturarak kurumsal tecrübenin oluşmasına katkı sağladık ve Türkiye’de erken aşama girişim sermayesi yatırımları alanında öncü bir rol üstlendik.

Bugün Teknoloji Yatırım olarak, mevcut yatırım portföyümüzün yönetim ve çıkış çalışmalarını sürdürürken, yenilikçi yatırım ve hizmet modellerini çözüm alanlarımız arasına katarak faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

NE YAPIYORUZ? 

Doğrudan Yatırımlar

Uluslararasılaşma potansiyeli bulunan teknoloji firmalarına Explore Yatırım Programı
aracılığı ile sermaye yatırımı yapıyoruz.

Daha Fazla Bilgi

Eş ve Devam Yatırımları

TTGV1 Fonu aracılığıyla ölçeklenme ve erken büyüme aşamasındaki teknoloji girişimlerine,
diğer yatırımcılarla birlikte eş yatırımlar ve devam yatırımları yapıyoruz.

Daha Fazla Bilgi

Danışmanlık Hizmetleri

Yenilikçi yatırım araçları ve modellerinin tasarımı, uygulanması ve yönetimi alanlarında
danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.

Danismanlik Hizmetleri 5Danismanlik Hizmetleri 6 

Daha Fazla Bilgi

TTGV Hakkında

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) özgün bir misyonla kamunun ve özel sektörün ortak inisiyatifiyle kurulduğu günden bugüne, Türkiye’nin teknoloji serüvenine öncülük ederek, denediği ve uyguladığı yeni modellerle ilkleri gerçekleştirmeye devam etmektedir. Teknoloji ve inovasyonun gerektirdiği sürekli değişime uyum sağlamış ve farklılaşarak gelişen yenilikçi işbirlikleri ve araçları ile hizmet sunmaktadır.

2000 yılında TURKVEN ve İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’na yatırım yapan TTGV, girişim sermayesi ekosistemine yatırımcı olarak ilk adımlarını atmıştır. Türkiye’nin ilk fonların fonu olan İstanbul Venture Capital Initiative’e (iVCi) 2007 yılında yatırımcı olarak katılmıştır. Fon yatırımlarını 2016 yılında Mediterra Capital Partners II Özel Sermaye Fonu ve 2017 yılında Taxim Capital Partners I Özel Sermaye Yatırım Fonu yatırımlarını gerçekleştirerek sürdürmüştür.

TTGV, Institutional Limited Partners Association (ILPA), Invest Europe ve European Venture Philantrophy Association (EVPA) üyelikleri ile yatırım alanındaki kurumsal tecrübesini ve networkünü geliştirmeye yönelik faaliyetler yürütmektedir.

 

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.