EXPLORE YATIRIM PROGRAMI

Explore%20logo

 

Explore Yatırım Programı, teknoloji firmalarının uluslararası pazarlara giriş ve bu pazarlardaki büyüme aşamalarını hızlandırmayı amaçlar.

 

Öncelikli olarak belirlenen alanlarda faaliyet gösteren, mevcut bir teknolojik ürün/servisi ve bu ürün/servise yönelik satış performansı bulunan firmalara odaklanan Explore Yatırım Programı’nı Teknoloji Yatırım, firmaların uluslararasılaşma süreçlerindeki stratejik yönlendirme ve finansman ihtiyaçlarını birlikte karşılamayı amaçlayan bir modelle, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) adına yürütür.

Yatırım kararı öncesinde; hedef pazarda/ sektörde tecrübesi ve müşteri/ partner/ yatırımcı ağına erişimi bulunan taraflarla birlikte uygulanan ön hazırlık aşamasında (pre-Explore); Program radarındaki firmaların pazara giriş stratejisi ve yol haritalarını geliştirmeleri/ doğrulamaları hedeflenir.

Explore Surec%20 %206


Pre-Explore sonrası Teknoloji Yatırım, yatırım değerlendirme süreci olumlu sonuçlanan firmalara, hedef pazara giriş faaliyetlerinde kullanılmak üzere 250 Bin ABD Doları’na kadar sermaye yatırımı yapar. Firmaların yol haritalarını uygularken hedef pazar(lar)daki network ve stratejik yönlendirme gereksinimleri için yine Teknoloji Yatırım’ın ilgili profesyonel ağı sürece dahil edilir.

Program kapsamında hissedar olunan firmaların, uluslararası pazarlarda sürdürülebilir bir satış performansı elde etmesi ve pazar payını büyütmesi hedeflenir. Bu aşamada ihtiyaç duydukları ek finansmanı karşılamak için; firmaların, üçüncü taraf profesyonel bir yatırımcıdan alacakları sermaye yatırımlarına, yine Teknoloji Yatırım bünyesinde yürütülen TTGV1 Eş ve Devam Yatırım Fonu kapsamında, 2 Milyon ABD Doları’na kadar eş yatırımcı olarak katılım sağlanabilir.

Explore Yatırım Programı’nda belirli dönemlerde odak sektör(ler) ve pazar(lar) belirlenir ve yatırım sürecine bu çerçeveye giren firmalar dahil edilir. Mevcut dönemde, Teknoloji Yatırım’ın odağında ABD pazarına girmeyi veya bu pazardaki mevcut ayak izini büyütmeyi hedefleyen SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) firmaları bulunmaktadır.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.